Beauty of Joseon Revive Eye Serum 30ml

Beauty of Joseon Revive Eye Serum 30ml

950.00 ден

Out of stock

Beauty of Joseon Revive Eye Serum 30ml

 

Кога ни недостасува протеин кој дава еластичност на дермалниот слој на кожата, колагенот и хијалуронската киселина се намалуваат, што предизвикува појава на брчки.

Поради тоа, Beauty of Joseon создаде серум за околуочното подрајче кој помага да се подобрат брчките дури и кај најчувствителната кожа со комбинирање на екстракт од женшен и ретинал.

Има повеќе студии кои покажуваат дека женшенот е ефикасен во подобрувањето на брчките  поради тоа што содржи изобилство на сапонини.

Најважната задача на BOJ кога го креирале овој производ е да постигне стабилност на состојките и истовремено да ја намали иритацијата на кожата.

Овој производ содржи 2% (активна состојка 0,02%) од ретиналот стабилизиран во форма на липозом.

 

 

Клучни состојки

 

Екстракт од корен од женшен 10%

Во Донгибогам, корејска книга за хербална медицина, женшенот се користел како важен ориентален лек и е запишан како „Шинчо“, што значи билка од боговите. Хванг Џини, позната како најубавата жена во династијата Чосеон, користела лушпа од женшен како вода за капење. Богатиот сапонин во женшенот помага брзо да ја снабдува кожата со влажност и да ја одржува длабоко во кожата што резултира со здрава, балансирана кожа и изедначен тен.

 

Retinal Liposome 2%

Ретиналот е дериват на витамин А и долго време се користи во текот на историјата на нега на кожата за подобрување на брчките и фините линии. Кога витаминот А се консумира преку храната, тој се подложува на метаболички процеси кои го трансформираат во редот на ретинол -> ретинал -> ретиноична киселина. Ретиналот, кој директно се претвора во ретиноична киселина, делува побрзо и поефикасно на кожата од ретинолот. Овој производ содржи 2% (активна состојка 0,02%) од ретиналот стабилизиран во форма на липозом, глицерин, ниацинамид и холестерол заедно за да се создаде поефикасен производ.

 

Начин на употреба: Нанесете мала количина на вашиот прст и нежно тапкајте ја кремата околу очите до целосна апсорпција. Може да се употребува и на цело лице.

Состав: Water, panax ginseng root extract, glycerin, dipropylene glycol, caprylic/caprictriglyceride, 1,2-hexanediol, pentaerythrityl tetraethylhexanoate, niacinamide, butyleneglycol dicaprylate/dicaprate, cetearyl alcohol, sorbitan olivate, cetearyl olivate,butylene glycol, hydrogenated lecithin, tromethamine, carbomer, glyceryl stearate,macadamia ternifolia seed oil, adenosine, theobroma cacao (cocoa) extract, dextrin,cholesterol, polyglyceryl-10 oleate, retinal, brassica campestris (rapeseed) sterols,phytosteryl/behenyl/octyldodecyl lauroyl glutamate, silica, sodium hyaluronate,tocopherol, aluminum/magnesium hydroxide stearate, potassium cetyl phosphate,pentaerythrityl tetra-di-t-butyl hydroxyhydrocinnamate, ceramide np, palmitoyltripeptide-5, disodium edta, ethylhexylglycerin