Beauty of Joseon Radiance Cleansing Balm 100ml

Beauty of Joseon Radiance Cleansing Balm 100ml

959.00 ден

Out of stock

Нежен балм за чистење на кожата кој има ултра свиленкаста текстура која длабински ќе ја растопи и најтешката шминка, нечистотии насобрани длабоко во порите и вишокот себум без да ја иритира или исуши кожата.

Во својот состав содржи природни корејски хербални состојки кои се користеле уште многу одамна во Династијата Чосон.

Овој маслен балм нуди многу придобивки освен длабинското чистењe на кожата.

Составот изобилува со вода од ориз и ферментиран ориз и помага во задржување на влажноста и осветлување на кожата, додека екстрактот од хризантема кој содржи Витамин А и Б ја заштитува и смирува кожата од надворешните загадувачи.

Овој мултифункционален чистач е совршен за сите типови на кожа, но особено е добар за безживотна и сензитивна кожа.

Клучни состојки:

Екстракти од комплекс од ориз + жито

Оризот од секогаш имал многу важна улога како основна храна и состојка за нега на кожата во корејската историја. Во династијата Чосон, водата од оризови трици се користела како денешниот тонер и се нарекувала Beauty Water, која се користи за убава кожа. Оризовите трици се богати со амино киселини и минерали, помагајќи да се хидрира и навлажни сувата и дехидрирана кожа.

 

Начин на употреба:

Нежно масирајте со кружни движења на сува кожа со прстите за да ја растопите сета шминка и остатоци. Додадете вода да го емулзифицира маслото и повторно масирајте. Исплакнете убаво со млака вода.

 

Состав:

Cetyl Ethylhexanoate, Caprylic/Capric Triglyceride, PEG-20 Glyceryl Triisostearate, Synthetic Wax, PEG-10 Isostearate, Lactobacillus/Soybean Ferment Extract, Hippophae Rhamnoides Oil, Oryza Sativa (Rice) Bran Oil, Oryza Sativa (Rice) Seed Water, Avena Sativa (Oat) Meal Extract, Coix Lacryma-Jobi Ma-yuen Seed Extract, Oryza Sativa (Rice) Extract, Water, Sorbitan Sesquioleate, Glycerin, Propanediol, Butylene Glycol, 1,2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Ethylhexylglycerin