Beauty of Joseon Dynasty Cream 50ml

Beauty of Joseon Dynasty Cream 50ml

1,059.00 ден

Out of stock

Запознајте ја Dynasty Cream, првиот производ на компанијата Beauty of Joseon кој е меѓу најпознатите и најпродаваните производи на глобално ниво.

Има богата, кремаста текстура која длабински ја хидрира, потхранува и навлажнува кожата.

Збогатена со вода од ориз, вода од женшен, сквалан и ниацинамид, оваа крема ќе ви пружи долготрајна хидратација, потхранување, регулирање на себумот како и заштита од надворешните загадувачи.

Клучни состојки:

29% вода од оризови трици

Оризот од секогаш имал многу важна улога како основна храна и состојка за нега на кожата во корејската историја. Во династијата Чосон, водата од оризови трици се користела како денешниот тонер и се нарекувала Beauty Water, која се користи за убава кожа. Оризовите трици се богати со амино киселини и минерали, помагајќи да се хидрира и навлажни сувата и дехидрирана кожа.

 

5% Вода од корен од женшен

Женшенот е најважната билна состојка во корејската историја. Во династијата Чосеон се викал „Шинчо“, што значи билка од боговите. Богатиот сапонин содржан во женшен помага да се направи кожата поздрава и посвежа.

 

2% Сквалан

Сквалан, кој има својства слични на себум, помага да се балансира соодносот вода-масло и делува како заштитна бариера од надворешните загадувачи.

 

2% Ниацинамид

Една од најпознатите состојки во козметичката индустрија која помага во осветлување на флеките и хиперпигментациите, го регулира лачењето на себум, го смирува црвенилото и иритациите и го изедначува тенот.

 

Начин на употреба:

Користете ја наутро и навечер. Нанесете соодветна количина од кремата на лицето и нежно тапкајте ја на кожата за побрза и поефикасна апсорпција.

Состав:

Water, Oryza Sativa (rice) Bran Water, Glycerin, Panax Ginseng Root Water, Hydrogenated polydecene, 1,2-Hexanediol, Niacinamide, Squalane, Butylene glycol, Propanediol, Dicaprylate/Dicaprate, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, Ammonium acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer, Xanthan Gum, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Tromethamine, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Hydrogenated Coconut Oil, Glyceryl Acrylate/Acrylic Acid Copolymer, Ethylhexylglycerin, Adenosine, Caprylic/Capric Triglyceride, Disodium EDTA, Hyaluronic Acid, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, Sodium Hyaluronate, Honey Extract, Ceramide NP, Hydrogenated Lecithin, Coptis Japonica Root Extract, Raphanus Sativus (Radish) Seed Extract, Lycium Chinense Fruit Extract, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Extract, Phellinus Linteus Extract, Dextrin, Scutellaria Baicalensis Root Extract