PURITO Pure Vitamin C Serum 60ml

PURITO Pure Vitamin C Serum 60ml

1,214.00 ден 1,117.00 ден

Продуктот го има на залиха!

Pure Vitamin C Serum со 5% аскорбинска киселина помага во осветлување на кожата и изедначување на нерамномерниот тен, во избледување на хиперпигментациите и флеките додека ја подобрува еластичноста на кожата и ја зајакнува нејзината бариера, правејќи ја да изгледа здрава и сјајна. Овој серум е преформулиран со природни агенси кои спречуваат брза оксидација и ја подобруваат неговата стабилност.

Клучни состојки:

  • Bambusa Vulgaris Water/ Бамбусова вода 76.23% – помага да се зајакне кожната бариера и да се смири оштетената и иритирана кожа
  • Аскорбинска киселина 5% – чист витамин Ц, помага да се подобри текстурата на кожата оштетена од УВ зраците и го осветлува тенот, помага во избедување на хиперпигментации, дамки и флеки од акни, го изедначува тенот и помага во подобрување на еластичноста
  • Натриум хијалуронат: го спречува губењето на влажност и го враќа соодветниот баланс на вода-маснотија во кожата, ја подобрува способноста на кожата да ја задржува водата одржувајќи ја здрава и хидрирана, спречува губење на колаген
  • Аденозин: ја измазнува кожата, ја намалува појавата на фини линии и брчки и го подобрува целокупниот изглед на кожата.

Како се користи овој производ?

  • Нанесете 2-3 пумпи од производот рамномерно по чистење (и тонирање) и завршете ја рутината со крема. Чувајте го на ладно и суво место (најпогодно во фрижидер) и надвор од директна сончева светлина.

Совети за користење на производ со Витамин Ц:

  • Може да се очекува мало чувство на пецкање поради природата на чистиот витамин Ц. Тоа е природен феномен предизвикан од разликата во нивото на pH на кожата и витаминот Ц. За чувствителна кожа, препорачливо е да користите тонер и навлажнувачки крем веднаш по примената на витамин Ц.
  • Овој производ можете да го користите во текот на денот, но задолжително аплицирајте крема за сонце како последен чекор од вашата рутина и реаплицирајте на 2-3 часа.
  • Не користете го овој производ заедно со хемиските состојки за пилинг како што се АХА, БХА и со Ретинол.
  • Ако имате чувствителна кожа, препорачливо е прво да нанесете помала количина и постепено да ја прилагодувате количината на апликација.

Состав:

Bambusa Vulgaris Water (Skin conditioning agents,76.23%), Pentylene Glycol (Skin conditioning agents), Ascorbic Acid (antioxidant,5%), Butylene Glycol (Skin conditioning agents), 1,2-Hexanediol (solvents), Niacinamide (brightening), Water (solvents), Sodium Hyaluronate (Skin conditioning agents), Polyglyceryl-6 Caprylate (stabilizers), Polyglyceryl-4 Caprate (stabilizers), Caprylyl Glycol (Skin conditioning agents), Hydrolyzed Jojoba Esters (Skin conditioning agents), Hydroxyacetophenone (antioxidant), Disodium EDTA (chelating agents), Glutathione (reducing agent), Adenosine (anti-wrinkle agents)