PURITO Dermide Cica Barrier Sleeping Pack 80ml

PURITO Dermide Cica Barrier Sleeping Pack 80ml

1,260.00 ден 1,134.00 ден

Продуктот го има на залиха!

Dermide Cica Barrier Sleeping Pack e неизмивачка маска формулирана со состојки идентични на кожата како хијалуронска киселина и церамиди, кои ја зајакнуваат бариерата на кожата и помагаат да се создаде здрава бариера што спречува губење на вода и одржувајќи ја добро хидрирана во текот на целата ноќ!

Маската содржи Centella Asiatica (и нејзините деривати), состојка  позната по своите смирувачки и лековити својства и е честа компонента на корејската нега на кожата насочена кон чувствителна и склона кон акни кожа и сквалан, природна состојка која длабински ја хидрира, навлажнува и смирува кожата.

Има богата текстура која брзо впива и е погодна за сите типови на кожа, особено за оние со сува, дехидрирана и сензитивна кожа.

Клучни состојки:

  • Екстракт од Centella Asiatica

Centella Asiatica ја зајакнува кожната бариера. Тоа помага да се заштити кожата од надворешни стресни фактори на животната средина, што може да предизвика намалување на еластичноста.

  • Скваланот

Оваа состојка го спречува процесот на губење на вода од кожата, ја навлажнува и хидрира и и дава сјај на кожата. Нежна состојка која е погодна за сите типови на кожа, вклучувајќи чувствителна кожа.

  • Ceramide NP

Лесна состојка која не предизвикува иритација поради нејзината структура слична на липидот на кожата. Ја зајакнува кожната бариера, заштитувајќи од штетните надворешни фактори, ја одржува кожата хидрирана и навлажнета, спречува губење на влажност од кожата и одржување на здрава рамнотежа масло-вода.

Како се користи овој производ?

  1. Како последен чекор од вечерната рутина. Земете соодветна количина и нанесете ја рамномерно на целото лице.
  2. Оставете ја да делува во текот на ноќта.
  3. Измијте го лицето следното утро.

Состав:

Water, Centella Asiatica Extract (strengthens skin barrier), Caprylic/Capric Triglyceride (occlusive), Glycerin (humectant), Squalane (occlusive), Jojoba seed oil (occlusive), Cetearyl Alcohol (emulsifiers), Potassium Cetyl Phosphate (emulsifiers), Sunflower Seed Oil (skin-conditioning agents), Butylene Glycol (humectants), Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate (emulsifiers), 1,2-Hexanediol (stabilizers), Madecassoside (strengthens skin barrier), Asiaticoside (strengthens skin barrier), Madecassic Acid (strengthens skin barrier), Asiatic Acid (strengthens skin barrier), Panthenol (strengthens skin barrier), Ceramide NP (strengthens skin barrier), Sodium Hyaluronate (natural moisturizing factor/ humectants), Hydroxyacetophenone (product stabilizers/antioxidants), Sodium Carbomer (viscosity increasing agents), Hydrogenated Lecithin (emulsifiers), Hydroxyethylcellulose (viscosity increasing agents), Green tea extract (soothing)