PURITO Deep Sea Pure Water Cream 50g

PURITO Deep Sea Pure Water Cream 50g

1,228.00 ден 1,105.00 ден

Продуктот го има на залиха!

Deep Sea Pure Water Cream е формулиран со 60% длабока океанска вода, ефикасен во обновување на сувата и дехидрирана кожа. Содржи природни морски состојки и натриум хијалуронат за да ја одржува кожата хидрирана давајќи здрав сјај по првата апликација.

Оваа хидратантна крема на база на вода може да се користи кај сите типови на кожа, особено за оние со дехидрирана масна кожа поради својата лесна геласта текстура, а може да се користи и како база за шминка.

Клучни карактеристики на оваа крема се тоа што го  одржува и подобрува балансот вода-маснотија на кожата, длабински ја хидрира и навлажнува кожата со хранливите морски состојки  како што се зелениот кавијар, екстракт од морска трева и екстракт од зелен чај.

Не содржи есенцијални масла, парфеми и состојки кои предизвикуваат иритации и одговара за сите типови на кожата вклучувајќи ја и сензитивната кожа.

 

Клучни состојки:

  • Вода од морските длабочини

Водата од морските длабочини се испумпува од длабочина од над 200 метри и има структура и состав слични на течностите на човечкото тело. Не ја иритира кожата. Богата е со минерални состојки, го подобрува задржувањето на влажноста и ја подобрува целокупната состојба на кожата.

 

  • Натриум хијалуронат

Форма на хијалуронска киселина која има моќ да привлече и задржи вода до 1000 пати повеќе од својата тежина и го формира дермалниот слој со колаген и еластин. Оваа состојка спречува губење на влажност од кожата, го враќа соодветниот баланс на вода-маснотија и е клучна состојка за негување и регенерирање на кожата.

 

  • Ниацинамид

Ниацинамидот е активна форма на витамин Б3 која ја го осветлува тенот, дамките и флеките од акни, го регулира лачењето на себум, го подобрува изгледот на порите и визуелно ги намалува, ги смирува црвенилата и иритациите од кожата и го подобрува изгледнот на брчките и фините линии.

Како се користи овој производ?

  • Може да се користи и во дневната и вечерната рутина; како претпоследен чекор од утринската рутина, по кремата пожелно е да нанесете крема за сонце или како последен чекор од вечерната рутина.

Состав:

Deep Sea Water(60%, skin-conditioning agents), Dipropylen Glycol (humectants), Glycerine (humectants), Caprylic/Capric triglyceride(occlusive), Sodium Acrylate/ Sodium Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer (viscosity increasing agents), Isohexadecane (emollient), Polysorbate 80 (emulsifying agents), Sorbitan Oleate (emulsifier), Niacinamide (strengthens skin barrier), Phenyltrimethicone (occlusive), Cetyl Ethylhexanoate (emollient), Cetearyl alcohol (emulsion stabilizers), Water (solvents), 1,2-Hexanediol (stabilizers) , Butylene Glycol (humectants), Sodium Hyaluronate (natural moisturizing factor/ humectants), Panthenol (strengthens skin barrier), Persimmon Extract (skin-conditioning agents), Dashima Extract (skin-conditioning agents), Sea Grape Extract (skin-conditioning agents), Tungsten extract (skin-conditioning agents), Allantoin (skin protectants), Macadamia Seed Oil (occlusive), Adenosine (Improves wrinkles), Sorbitan Stearate (emulsifier), Glyceryl Stearate (emulsifier), Carbomer (viscosity increasing agents), Arginine (pH adjusters), Caprylyl glycol (emollient), Ethylhexylglycerin (skin-conditioning agents), Disodium IDT (stabilizers)