PURITO Centella Unscented Recovery Cream 50ml

Categories: ,

PURITO Centella Unscented Recovery Cream 50ml

1,260.00 ден 1,134.00 ден

Продуктот го има на залиха!

Нова верзија на веќе постоечката Centella Green Level Recovery Cream која не содржи есенцијални масла и парфем. Содржи 50% екстракт од Centella Asiatica состојка која ја зајакнува бариерата,  ја смирува иритираната кожа, ги намалува иритациите и црвенилата, ја одржува кожата сјајна и здрава. Содржи Азијатикозид, Азиска киселина, Мадекасична киселина, Ниацинамид и  Церамиди кои помагаат во зајакнување на бариерата, го спречуваат губењето на вода од кожата, го контролираат лачењето на себум, го подобруваат изгледот на порите и визуелно ги намалуваат, помагаат во осветлување на дамките и флеките од акни и  пружаат длабинска хидратација.

Овој крем нежно се апсорбира длабоко во кожата за да се контролира рамнотежата на масло-вода и да се подобри целокупното здравје на кожата!

Клучни состојки:

  • Екстракт од Centella Asiatica

Centella Asiatica е најпозната по своите способности за лекување на рани. Таканаречена „тигрова трева“ од легендата каде тигрите се тркалале во растението по своите борби во обид да ги смират раните.  Оваа состојка  ја зајакнува бариерата,  ја смирува иритираната кожа, ги намалува иритациите и црвенилата, ја одржува кожата сјајна и здрава.

  • Скваланот

Оваа состојка го спречува процесот на губење на вода од кожата, ја навлажнува и хидрира и и дава сјај на кожата. Нежна состојка која е погодна за сите типови на кожа, вклучувајќи чувствителна кожа.

  • Ceramide NP

Лесна состојка која не предизвикува иритација поради нејзината структура слична на липидот на кожата. Ја зајакнува кожната бариера, заштитувајќи од штетните надворешни фактори, ја одржува кожата хидрирана и навлажнета, спречува губење на влажност од кожата и одржување на здрава рамнотежа масло-вода.

Состав:

Centella Asiatica Extract (50%, strengthens skin-barrier), Water, Caprylic/Capric Triglyceride (skin-conditioning agents), Macadamia Ternifolia Seed Oil (occlusive), Squalane (occlusive), Butylene Glycol (humectants), Cetearyl Alcohol (emulsion stabilizers), Glycerin (humectants), Niacinamide (brightening), 1,2-Hexanediol (stabilizers), Potassium Cetyl Phosphate (emulsifying agents), Behenic Acid (emulsifying agents), Butyrospermum Parkii (Shea) Butter Extract (skin-conditioning agents), Betaine (humectants), Tromethamine (pH adjusters), Palmitic Acid(emulsifying agents), Hydrogenated Lecithin (emulsifying agents), Stearic Acid (emulsifying agents), Caprylyl Glycol (emollient), Tremella Fuciformis (Mushroom) Extract (skin-conditioning agents), Sodium Hyaluronate (natural moisturizing factor/ humectants), Perilla Ocymoides Seed Extract (skin-conditioning agent), Beta-Glucan (skin conditioning agents), Carbomer (viscosity increasing agents), Argania Spinosa Kernel Oil (emollient), Xanthan Gum (viscosity increasing agents), Hydroxyethylcellulose (viscosity increasing agents), Sodium Carbomer (viscosity increasing agents), Adenosine (strengthens skin barrier), Spent Grain Wax (skin-conditioning agent), Asiaticoside (strengthens skin barrier) , Asiatic Acid (strengthens skin barrier), Phytosphingosine (skin-conditioning agent), Ceramide NP (strengthens skin barrier), Madecassic Acid (strengthens skin barrier), Myristic Acid (emulsifying agents), Arachidic Acid (emulsifying agents), Tocopherol (antioxidant)