PURITO Centella Green Level Recovery Cream 50ml

Categories: ,

PURITO Centella Green Level Recovery Cream 50ml

1,260.00 ден 1,134.00 ден

Продуктот го има на залиха!

Високо концентриран крем за лице кој содржи 50% екстракт од Centella Asiatica, состојка која ја зајакнува бариерата,  ја смирува иритираната кожа, ги намалува иритациите и црвенилата, ја одржува кожата сјајна и здрава. Содржи Азијатикозид, Азиска киселина, Мадекасична киселина, Ниацинамид и  Церамиди кои помагаат во зајакнување на бариерата, го спречуваат губењето на вода од кожата, го контролираат лачењето на себум, го подобруваат изгледот на порите и визуелно ги намалуваат, помагаат во осветлување на дамките и флеките од акни и  пружаат длабинска хидратација.

Овој крем нежно се апсорбира длабоко во кожата за да се контролира рамнотежата на масло-вода и да се подобри целокупното здравје на кожата!

Клучни состојки:

  • Екстракт од Centella Asiatica

Centella Asiatica е најпозната по своите способности за лекување на рани. Таканаречена „тигрова трева“ од легендата каде тигрите се тркалале во растението по своите борби во обид да ги смират раните.  Оваа состојка  ја зајакнува бариерата,  ја смирува иритираната кожа, ги намалува иритациите и црвенилата, ја одржува кожата сјајна и здрава.

  • Ниацинамид

Ниацинамидот е активна форма на витамин Б3 која ја го осветлува тенот, дамките и флеките од акни, го регулира лачењето на себум, го подобрува изгледот на порите и визуелно ги намалува, ги смирува црвенилата и иритациите од кожата и го подобрува изгледнот на брчките и фините линии.

  • Мадекасична киселина, азиатикозид, азиска киселина

Компонентите на Centella Asiatica, Madecassic Acid, Asiaticoside и Asiatic Acid ги смируваат воспаленијата, иритациите и црвенилата на кожата и ја зајакнуваат кожната бариера.

Како се користи овој производ?

  • Може да се користи и во дневната и вечерната рутина; како претпоследен чекор од утринската рутина, по кремата пожелно е да нанесете крема за сонце или како последен чекор од вечерната рутина.

Состав:

Centella Asiatica Extract (50%, strengthens skin-barrier), Water, Caprylic/Capric Triglyceride (skin-conditioning agents), Glycerin (humectants), Squalane (occlusive), Cetearyl Alcohol (emulsion stabilizers), Butylene Glycol (humectants), 1,2-Hexanediol (stabilizers), Niacinamide (brightening), Macadamia Ternifolia Seed Oil (occlusive), Butyrospermum Parkii (Shea) Butter Extract (skin-conditioning agents), Hydrogenated Lecithin (emulsifying agents), Tribehenin (occlusive), Behenic Acid (emulsifying agents), Argania Spinosa Kernel Oil (emollient), Stearic Acid (emulsifying agents), Tromethamine (pH adjusters), Palmitic Acid(Emulsion Stabilizer), Carbomer (viscosity increasing agents), Caprylyl Glycol (emollient), Spent Grain Wax (skin-conditioning agent), Betaine (humectants), Tremella Fuciformis (Mushroom) Extract (skin-conditioning agents), Sodium Hyaluronate (natural moisturizing factor/ humectants), Perilla Ocymoides Seed Extract (skin-conditioning agent), Beta-Glucan (skin conditioning agents), Xanthan Gum (viscosity increasing agents), Sodium Carbomer (viscosity increasing agents), Hydroxyethylcellulose (viscosity increasing agents), Adenosine (strengthens skin barrier), Citrus Aurantium Bergamia (Bergamot) Fruit Oil (skin conditioning agent), Asiaticoside (strengthens skin barrier), Asiatic Acid (strengthens skin barrier), Lavandula Angustifollia (Lavender) Oil(skin conditioning agent), Phytosphingosine (Skin-conditioning agent), Ceramide NP (strengthens skin barrier), Myristic Acid(Emulsion Stabilizer), Arachidic Acid(Emulsion Stabilizer), Madecassic Acid (strengthens skin barrier), Tocopherol (Antioxidant), Linalool(Fragrance Ingredient), Limonene(Fragrance Ingredient)